Éljen a költészet...

Az idén a Csemadok Kassa-környéki Területi Választmány szervezésében a 32. Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Országos Verseny járási fordulója Szepsiben került megrendezésre a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont könyvtárában, 2025. március 6-án. A Kassa-környéki járásban működő magyar tannyelvű iskolákból összesen 73 tanuló és diák jelentkezett a megmérettetésre a verseny első négy kategóriájában. A járást összesen 14 versenyző képviselheti a Tompa Mihály Verseny országos elődöntőn, Rozsnyón, 2025. március 28-án.
Említésre méltó az érdekes egybeesés, hogy március 4-én jelent meg „Ferenc pápa - Éljen a költészet” címmel a Szentatya új könyve. A 224 oldalas kötetet Antonio Spadaro jezsuita atya gondozta, amely összegyűjti Ferenc pápa immár 12 éves péteri szolgálata során a tőle megjelent írásokat a költészetről, és annak a képzésben és nevelésben elfoglalt helyéről. Az említett ajánlást chirográf, kézzel írt levél formájában intézte Spadaro atyához a Szent Márta-házból ez év január 20-án: „Kedves testvérem, éljen a költészet! Örülök, hogy összegyűjtötted azokat a szövegeket, amelyeket az évek során a költészet fontosságáról írtam. Szeretném, ha a költészet az egyetemeinken katedrára emelkedne! Vissza kell szereznünk az irodalom iránti érzékünket az életünkben, de az oktatásunkban is, különben olyanok maradunk, mint az aszalt gyümölcs. A költészet segít mindnyájunknak, hogy emberré legyünk, és erre ma nagy szükségünk van rá. Ferenc”.
Ferenc pápa gyakran használja a „költő” kifejezést, mégpedig annak eredeti görög alkotó-teremtő értelmében, mert így az irodalom, a zene és a művészet alkalmassá válik arra, hogy kifejezze és táplálja a képzeletet. A hit egyik súlyos problémája Ferenc pápa szerint éppen abban áll, hogy nem tudjuk elképzelni azokat az igazságokat, amelyekben hiszünk: hiányoznak hozzá az erőteljes képek. A költészet ezért a pápa számára a cselekvés összefüggése, amely zsenialitást és kreativitást igényel.
A könyv végén egy rövid interjút találunk Jorge Milia argentin újságíróval, aki Jorge Bergoglio tanítványa volt, amikor az 1960-as évek közepén az argentin Santa Fe gimnáziumban tanított. Elmondja, hogy az akkori fiatal jezsuita irodalom és művészet iránti szenvedélye kreativitással párosult, odáig menően, hogy a diákokat kisebb novellák írására kérte fel – amelyeket aztán később Jorge Luis Borges előszavával adtak ki. A hatvanas évek zenei világában azt is támogatta, hogy a kollégiumában megszülessen egy ifjúsági rock-zenekar, amelyet éppen a Beatles együttes zenéje inspirált.
Ismételt nagy köszönet és hála, hogy az illetékesek megértve az idők jeleit igyekeznek mindent megtenni azért, hogy továbbra is visszaszerezzük az irodalom iránti érzékünket az élet minden területén, de különösen az oktatásban, különben olyanok maradnánk, mint az aszalt gyümölcs. Ki ne látná? A költészet segít mindnyájunknak, hogy emberré legyünk, amire napjainkban különösen is nagy szükségünk van.